Teológia megzenésítve

Három kevésbé ismert előadó

Nem mondok újat azzal, hogy az adventi időszak jóval nagyobb népszerűségnek örvend, mint a húsvétot megelőző negyven nap. Könnyű megválaszolni, hogy miért. A karácsonyi készülődés egyet jelent az égősorokkal, koszorúkkal, forralt bor és mézeskalács illatával, míg a böjt jóval nehezebben marketingelhető. Mégis, keresztényként fontosnak tartom készülni az ünnepre, hiszen húsvétkor Krisztus szenvedésére, halálára és feltámadására emlékezünk, nem mást ünneplünk tehát, mint a megváltásunkat.

Ezért ma hoztam három kevésbé ismert előadót, akik segíthetik a húsvétra való hangolódást. Ha te is tanácstalan vagy néha, hogy hogyan is lehetne jól tölteni a böjti időszakot, szemezgess bátran az alábbiakból:

Psallos: Hebrews

Ez az album a Zsidókhoz írt levél feldolgozása (ami visszanyúl az Ószövetséghez és párhuzamot állít Jézus szolgálatával), a különlegessége pedig, hogy szinte egy az egyben a Biblia szövegét zenésítette meg. Vannak sorok, amik teljesen mindegy, hogy mikor hallgattam utoljára Psallost, szó szerint felcsendülnek a fejemben, amikor olvasom őket a Bibliámban, mert annyira belém égtek az album dallamai. A Psallos a klasszikusabb vonalat képviseli, teljesen olyan élmény, mintha egy koncertteremben vagy színházban ülnénk. (Eredetileg egyébként ott is mutatták be.) Talán pont ez az oka, hogy nagyon hitelesen adja vissza a szöveg mélységét és komolyságát. A legtökéletesebb élmény, ha fogunk egy zajszűrős fülhallgatót, hátradőlünk a fotelben és csak hagyjuk, hogy hasson ránk a szöveg és a dallam. Szintén ajánlom a Psallos Romans c. albumát, ami a Rómaiakhoz írt levelet ugyanezen koncepció mentén zenésíti meg.

Caroline Cobb

Caroline Cobb-ot a dalszövegei miatt szeretem, ha nem zenész lenne, akkor valószínűleg költő. Klasszikus amerikai folk singer hang, nem akar felvágni, bizonyítani, lenyűgözni, de pont ettől annyira jó hallgatni. A the Blood and the Breath c. album Ádám-Évától indulva énekli meg a megváltás történetét. Minden szám egy “megálló” a történelemben, megjelenik Ábrahám hite, az egyiptomi szolgaság, mígnem Krisztusban kiteljesedik a történet. Az abszolút kedvencem az albumról Jézus színrelépése az Everything You’ve Heard c. számmal.

You’ve heard it said “A king will come with a sword”
But I tell you to turn the other cheek
And I’ll wear a crown of thorns

Yes I’m the son of the One,
But I’ve come to wage another war
And I’ll bleed for my enemies
And I’ll settle the score

A másik hasonló albuma a Home and a Hunger nevet viseli, szintén csodálatos dalokkal. (Aki száraz szemmel végig tudja hallgatni utána jelentkezzen nálam, mert tudni akarom a titkát.) 

The Grey Havens

Kezdjük azzal, hogy az énekesnek pontosan olyan hangja van, mint Adam Levin-nak a Maroon 5-ból. Nem viccelek. Viszont nem ezért ajánlom, hanem mert nem hallottam még olyan albumot, ami a Ghost of a King-nél jobban adná vissza, mit jelent az, hogy óember, újember, Krisztusi előképek stb. Ha egy kedvencet kellene megneveznem az albumról, talán a This my Soul-t mondanám:

A voice came and spoke to the silence
The words took on beauty and form
The form took its shape as a garden was born
Then man from the dust came reflecting
All goodness and beauty and life
But he lowered his gaze
As he listened to the face of low desires” 

Egészen költői és a hangzás is öt csillag. Fel a fülhallgatóval!

Similar Posts