Keresztény templombelső. Rózsaablak és a mennyezet egy része látszik alulról fotózva.

Hit és pszichológia


A hívő ember életének minden aspektusát áthatja az Istennel való kapcsolat, ezért fontos számomra, hogy a tanácsadásban se kelljen hallgatni róla. A hittel kapcsolatos kérdéseket és nehézségeket nem izolált problémaként kezelem, hanem minden esetben egy tágabb kontextusban vizsgálom.

Gyakorló, teológiában jártas keresztényként ismerem a Bibliát és a legtöbb felekezet hittételeivel, és gyakorlatával is tisztában vagyok. Emellett folyamatosan olvasok és képzem magam ezen a területen.

Miért csüggedsz el, lelkem, és miért háborogsz bennem? Bízzál Istenben, mert még hálát adok neki, szabadító Istenemnek!

Zsolt 43:5

Amiben segíteni tudok

Gyakran tapasztalom, hogy a hittel kapcsolatos szorongás legfőbb oka Isten személyének félreismerése. Ez eredhet kisebb-nagyobb teológiai hiányosságokból, egyes Bibliai helyek félreértelmezéséből, de a szülő-gyerek kapcsolat minősége is hozzá tudja adni a maga színezetét. Torz istenképnek minősül, ha Istenben egy túlzottan büntető, zsarnoki, fenyegető hatalmat látunk, ám ugyanígy az is, ha úgy jelenik meg a gondolkodásunkban, mint aki a végletekig helyeslő, egyetértő és soha nem fogalmaz meg kritikát a cselekedeteinkkel kapcsolatban. A tanácsadás során közösen megkeressük a torzulás okait és felépítünk egy egészséges istenképet.

Ahogy sok más dologra, úgy a hitre is igaz, hogy megérteni könnyű, ám a gyakorlatba átültetni nem mindig olyan egyszerű. Az emberben ott van a vágy, hogy az alapján éljen, amit igaznak vél, ám sokszor mégis elakadunk és nem tudjuk mi lenne a legjobb lépés (vagy tudjuk, csak nem merjük megtenni). Hogyan jelenik meg a hitünk a munkánkban, az emberi kapcsolatainkban, a kisebb-nagyobb döntéseinkben? Mit tehetünk, hogy áthidaljuk a félelmeinket, gátjainkat, bizonytalanságainkat? Ebben is igyekszem segíteni.

Keresztényként a bűntudat nem automatikusan az ellenségünk. Sokkal inkább tekintünk rá jelzésként, ami arra figyelmeztet, hogy valahol, valamikor hibáztunk. Előfordulnak azonban olyan helyzetek, amikor ez az érzés aránytalanul erősen jelentkezik, vagy éppen hamis bűntudatot élünk át és olyanért is rendszeresen lelkifurdalást gyötör, ami nem a mi felelősségünk. Ilyenkor fontos lehet alaposabban is megvizsgálni, hogy mi mozgatja ezeket a folyamatokat, mert ahogy mondani szoktam: ahol nincs bűn, ott bűntudatnak sincs helye.

„Isten előtt kedves áldozatok: a töredelmes lélek; a töredelmes és bűnbánó szívet oh Isten nem veted te meg!” Zsolt 51:19

Keresztényként olyan Istenben hiszünk, aki megbocsátja a bűneinket és nem küld el, ha őszinte megbánással jövünk elé. (Még akkor sem, ha sokadjára teszünk így.) Annak tudatában, hogy nekünk mennyi mindent bocsátott meg Isten, mi is igyekszünk megbocsátani azoknak, akik ellenünk szóltak vagy cselekedtek. Ez azonban ritkán jön könnyen és különösen sok kérdést és kételyt vet fel, amikor úgy „kellene” megbocsátanunk, hogy a másiktól soha nem érkezett bocsánatkérés. Mit tehetünk ilyenkor? Hogyan tudjuk jól kezelni az érzéseinket? Ha ez benned is kérdés, gyere és beszélgessünk róla!

„Uram, ha itt lettél volna…” (Jn 11:19) Hányszor ismételjük Márta keserűségét, amikor az élet nem úgy alakul, ahogy terveztük és az imáink nem olyan formában találnak meghallgatásra, ahogy reméltük. „Uram, ha itt lettél volna nem veszítem el a szerettemet.”, „Ha itt lettél volna, nem kapom meg ezt a diagnózist.”, „Ha itt lettél volna, akkor most nincs ez a fájdalom…” Tudjuk, hogy Isten jó, beleértve a szándékait is, mégis elbizonytalanodunk a személyét és a terveit illetően. Talán te is éltél már meg hasonló helyzeteket vagy éppen most vagy egy olyan életszakaszban, amit a fenti érzések jellemeznek.
Szakemberként ilyenkor a legfontosabb, hogy biztonságos közeget teremtsek számodra, ahol minden érzésednek hangot adhatsz. Együttérzéssel és türelemmel kísérlek.

Keresztényként nem mondhatok nemet. Mindig jó benyomást kell keltenem, nem keveredhetek konfliktusba, ha felkérnek valamire, azt el kell vállalnom, még ha nincs is rá időm vagy energiám. Ismerős mondatok? Ha igen, akkor jó eséllyel te is megfelelési kényszerrel küzdesz. Gyere, segítek kitörni belőle!

Érdekes látni, hogy a kereszténység történetében hogyan alakult az emberek érzelmekhez való viszonya. Volt, hogy elbagatellizálták és szinte teljesen figyelmen kívül hagyták őket, míg máskor éppen a hitélet középpontjába helyezték. Ma is gyakran látjuk, hogy bizonytalanság övezi a témát és rendre felmerülnek olyan kérdések, mint hogy szabad-e haragot, kétségbeesést vagy éppen büszkeséget és magabiztosságot éreznünk keresztényként?

Általános információk


Jelenleg kizárólag online dolgozom, a konzultációk pedig Google Meet felületen zajlanak.
A konzultáció díja: 18.000 Ft
A konzultáció ideje: 50 perc
Folyékonyan beszélek németül és angolul, ezért a nem magyar anyanyelvű érdeklődőket is szeretettel látom!

Fa polc, rajta könyvek, kép, egy gondolkodó fejet ábrázoló szobor.