Szakmai hitvallásom


Pszichológusként azért vagyok, hogy segítsek, ezért a munkámat rendszerint két fő kérdés mentén végzem: Mire van a másiknak szüksége? és Hogyan tudom támogatni abban, hogy hozzájusson? Fontos számomra, hogy a hozzám érkezőket egy biztonságos, bizalmi légkör fogadja, ahol szabad kimondani mindazt, amiről addig hallgattunk és megnevezni azokat a dolgokat, amiket féltünk névvel illetni.

Üres fotel, amely a tanácsadásra érkezőt várja.
Portréfotó Schindler Zsófiáról.

Mire számíthatsz?


A tanácsadás során három fő területet szoktunk körüljárni: az érzelmeket, a gondolkodást és a viselkedést. Kiemelt figyelmet fordítok az érzelmekhez fűződő viszonyunkra – értem ezalatt azok felismerését, megélését és kifejezését -, ugyanis azt tapasztalom, hogy számtalan nehézségünk vezethető vissza erre a területre. Hasonlóan fontosnak tartom körüljárni, hogyan gondolkodunk magunkról, hogyan értelmezzük a körülöttünk lévő világot (annak minden szereplőjével és történésével együtt), hiszen az interpretációnk direkt módon hat az érzelmeinkre és a viselkedésünkre. A tanácsadás célja, hogy megértsük a viselkedésünket és felderítsük annak okait, s ha szükséges, olyan alternatívákat keressünk, amik jobban szolgálnak a mindennapokban.

Problémától függően beszélgetni szoktunk még az emberi kapcsolatokról, a családi kötelékekről, gyerekkorról, ám ezt nem minden téma indokolja.

Általános információk


Jelenleg kizárólag online dolgozom, a konzultációk pedig Google Meet felületen zajlanak.
A konzultáció díja: 18.000 Ft
A konzultáció ideje: 50 perc
Folyékonyan beszélek németül és angolul, ezért a nem magyar anyanyelvű érdeklődőket is szeretettel látom!

Fa polc, rajta könyvek, kép, egy gondolkodó fejet ábrázoló szobor.

Gyakori kérdések

Milyen problémákkal jöhetek hozzád?

Kérni szoktam a bejelentkezőktől, hogy már a kapcsolatfelvétel során röviden fogalmazzák meg a problémát, hiszen ez nekem is segít eldönteni, hogy a kompetencia határaimon belül esik-e az adott téma. Elsősorban a következőkkel foglalkozom: szorongás, megfelelési kényszer, alacsony önértékelés, veszteség feldolgozása, kommunikáció fejlesztése, motiválatlanság, életvezetési és párkapcsolati nehézségek. Nem foglalkozom klinikai kompetenciát igénylő esetekkel, ám előfordul, hogy egy-egy eset csak rövid idő után bontakozik ki előttem. Olyankor haladéktalanul jelzem és ajánlok más szakembert, aki segíthet.

Hogyan készüljek az első alkalomra?

Azt tapasztalom, hogy az első találkozás legnehezebb része a probléma összefoglalása és leírása, ezért ha úgy érzed, egy cetlire nyugodtan írd le a legfontosabb pontokat, amiket meg szeretnél említeni. Amennyiben kérdéseid vannak, azokat is bátran írd fel előre, úgy biztosan nem felejted el őket. Ami még fontos: sokaktól hallom, hogy úgy érzik, csak akkor adták át jól az információt, ha tökéletes összeszedettséggel és logikusan sikerült kommunikálniuk, ami valljuk be, nem egyszerű, különösen ha először jársz szakembernél. Megnyílni egy ismeretlen ember előtt izgalommal, sőt akár egy teljesen természetes szorongással is járhat. Ne aggódj amiatt, hogy összeszedett vagy-e, mondd el a történetedet úgy, ahogy épp jön, a legnagyobb természetességgel. Ha valamit nem értek, úgyis visszakérdezek 🙂

hogyan zajlik egy alkalom?

Számomra a legfontosabb, hogy egy nyugodt, biztonságos közeget tudjak teremteni a beszélgetéshez. Van olyan kliensem, aki otthon, a kanapéról jelentkezik be, míg más a csendes irodát preferálja. Van, aki törökülésben ül, más keresztbe vetett lábbal. Mindkettő teljesen rendben van. Ami engem illet, felíró táblával a kezemben hallgatlak, a beszélgetés közben ugyanis végig jegyzetelek. Ez azért fontos, hogy utána minél jobban emlékezzek arra, amit mondtál, továbbá a jegyzetek alapján a következő konzultációra is készülni tudok. 

Szakemberként kíváncsiság és őszinte érdeklődés jellemez. Számomra senki sem pusztán egy kliens a sok közül. Törekszem arra, hogy megértsem a másikat és ez úgy gondolom, a konzultációk során is nyilvánvalóvá válik.

mi történik, ha le kell mondanom egy alkalmat?

Mindenkivel megesik, hogy előre nem látható okok miatt mégsem tud részt venni a beszélgetésen. Amennyiben a lemondás időben történik, egyáltalán nem jelent problémát, a 24 órán belül törölt időpontok azonban kiszámlázásra kerülnek. Ez bevett pszichológusi gyakorlat, hiszen ilyen rövid idő alatt nem lehetséges betölteni a felszabadult helyet, és a szakember számára is fontos a kiszámíthatóság és a tervezhetőség.