Rodin Évája és a meztelenségünk
Rodin Évájának különlegessége az egyszerűségében rejlik, mégsem mondhatjuk, hogy ne ébresztene számtalan gondolatot a szemlélőben.
Fontos tudni, hogy a szobor inspirációját a művész egy másik munkája adta, ami a Pokol kapuja nevet viseli. Egy hatalmas, kétszárnyú bronz ajtóról beszélünk, ami majd’ 200 különböző figurát foglal magába (köztük Rodin híres Gondolkodójának miniatűrjét is), ám érdekes módon, Éva, akiről ma írok, nem szerepel köztük, hanem csak utólag került megalkotásra. A szobrász ugyanis több variációt is készített, de egyiket sem találta megfelelőnek.
Rodin a bűneset utáni pillanatában örökítette meg Évát, ezt pedig onnan tudjuk, hogy a nőalak a karjaival igyekszik kendőzni meztelenségét. A Biblia ugyanis azt írja, hogy az első emberpár számára akkor vált tudatossá, hogy ruhátlanok, miután ettek a tiltott gyümölcsből, előtte ennek nem volt jelentősége számukra. Ezt a szégyenérzetet látjuk megjelenni abban is, ahogy Éva elfordítja és kézfejével takarja arcát.
Kép forrása: The Art Institute of Chicago
Rodin szobrához könnyű kapcsolódni, egyrészt azért, mert a márvány amilyen kemény anyag, pontosan olyan puhaságot tud kölcsönözni a figuráknak. Szinte valódinak tűnnek az alakok, legyen szó Michelangelo Dávidjáról, Sanmartino Krisztusáról (erről lesz még itt szó) vagy Rodin Évájáról. Ezenkívül Éva pontosan úgy néz ki, mint bármelyikünk, nem nehéz felismerni magunkat benne.
De beszéljünk még kicsit a meztelenségről, mert ezt egy visszatérő motívum a Bibliában. Rodin alkotásából nem derül ki, de a Teremtés könyve szerint Éva nem sokáig marad ruhátlan: az Úr megszánja őt és Ádámot és ruhát készít nekik, bőrből, hogy elfedezze a szégyenüket. Mi ennek a jelentősége? Egyrészt ez a mozzanat ablakot nyit Isten irgalmas szívére. Minden további nélkül elküldhette volna az első emberpárt, miután ilyen nyíltan lázadtak a jósága és a bölcsessége ellen, de helyette megszánta és felöltöztette őket.
A másik dolog pedig, ami miatt fontos, hogy ruhát adott rájuk, ez: itt látjuk először a történelem során, hogy a bűn nincs ingyen. Valakinek mindig fizetnie kell érte. Az Édenkertben egy állat bőréből készült ruha, hogy elfedje az emberek bűnét, sok-sok évvel később viszont Krisztus áldozta fel magát azért, hogy a világ összes sötétségének, ocsmányságának és gonoszságának megfizesse az árát. Ő függött meztelenül a kereszten, azért, hogy minket felöltöztessen.