The Warmth of Other Suns könyvborító.

Olvasmányaim 2024-ben

46 könyvvel zártam az idei évet. Volt, amit újraolvastam, volt, amit sokadjára, és olyan is akadt, amire végül megbántam, hogy időt szántam. Íme a 2024-es könyvértékelőm: 

Amire érdemes lesz várni – Abraham VergheseThe Covenant of Water

Abraham Verghese könyvét érdemes lesz figyelni, mert van egy olyan gyanúm, hogy hamarosan magyarul is meg fog jelenni. Fordulatos történet volt, a végén egy nem várt csavarral. Néhol talán rövidebbre fogtam volna, illetve akadtak benne olyan jelenetek, amelyek szerintem egyszerűen nem illenek bele egy komolyabb regénybe. Gondolok itt arra, amikor egy karakter úgy végzi, hogy miközben leesik a fáról, felnyársalja egy faág 🙃Lehet, hogy csak én vagyok túl szigorú, de ha máshogy nem tudok kivégezni egy karaktert, akkor inkább alszok rá egyet, vagy iszok még egy kávét, mert a faágon fennakadás valahogy túl abszurd. Ezt leszámítva viszont Verghese egy szép történetet írt, ami bővelkedett szívszorító és izgalmas részletekben.

Ami nagyon nem tetszett:

Leif Enger Peace Like a River c. könyve magyarul is megjelent (A folyó dala címmel), de nem tudnám jó szívvel ajánlani. Számomra pontosan az a csöpögős, szájbarágós “keresztény” irodalom, amitől feláll a hátamon a szőr. Nem értem, mitől lett ennyire népszerű, mert számomra sajnos inkább bosszúságot okozott, mint valódi olvasmányélményt. 

Anthony Doerr-től az All The Light We Cannot See (magyarul Láthatatlan fény címmel jelent meg) szintén csalódás volt. Végigolvastam, de csakis azért, mert az utolsó oldalig reménykedtem valamiféle mélységben, ám ez végül elmaradt. Népszerű könyvről beszélünk, ezért megint csak: lehet, hogy én nem értettem meg az üzenetét, de számomra nem volt világos, hogy mi a mondanivaló, plusz erősen hatásvadásznak éreztem több ponton is. Maga a történet sem tetszett (a főszereplő kifejezetten irritált) és ha arra gondolok, hogy ez a könyv is Pulitzert kapott, meg Marilynne Robinson Gileádja is, akkor leesik az állam, utóbbi ugyanis annyival, de annyival fantasztikusabb alkotás.

Legjobb teológiai:

Aki valaha is megfogadta, hogy elejétől a végéig kiolvassa a Bibliát az általában Mózes 3. könyvénél bukott bele, vagy legalábbis izzadt le komolyabban. (Ne tagadd!😄) Ám, ha értjük, amit olvasunk, és van, aki elmagyarázza miről is szólnak az első hallásra gyakran furcsa törvények,  hihetetlen gazdagságra lelhetünk. Elképesztő élmény, ahogy egyszerre felismerjük Isten szentségét és gondoskodását a törvényeiben. Mert amit mond, azt soha nem véletlenül vagy ok nélkül mondja. Az is nagyon tetszett az elemzésben, hogy végig kiemelte, hogyan utalnak ezek a törvények Krisztusra és az evangéliumra, ami egy nagyon izgalmas téma az Ószövetségben. A Preaching the Word szériának ez a kommentárja aranyat ér, mindenkinek ajánlom! Közérthető módon magyaráz, s bár magyarul sajnos nem elérhető, akár közepes angol tudással is bátran nekivágnék, mert nem volt bonyolult a nyelvezete. Ugyanebből a sorozatból a Jób könyvéhez fűzött magyarázat is rendkívül tanulságos volt, nagyon szívesen olvastam!

Legemlékezetesebb olvasmány – Isabel Wilkerson The Warmth of Other Suns

Szerintem ez is hamarosan elérhető lesz magyarul, mert az író Cast c. könyve is le lett fordítva. Mindenesetre ha csak egyetlen könyvet választhatnék dobogósnak tavalyról, akkor ez lenne az. A benne megosztott igaz emberi történetek nagyon mélyen érintettek. Az utóbbi években sok szó esik emberi jogokról, egyenlőségről, bőrszínről, diszkriminációról, de azt gondolom egy BLM mozgalom nem volt képes átadni azt, amit Isabel Wilkerson a maga szelíd, intelligens módján ezeken az oldalakon megértetett az olvasóval. Úgy tudtam átérezni az amerikai rabszolgák sorsát, mint eddig soha és nem egyszer sírtam el magam a könyv olvasása közben. 

Ajánlom még:

Tara Westover Educated (magyar cím: Tanult lány)

David Grann The Wager (magyar cím: Lázadás a világ végén)

Barbara Kingsolver Demon Copperhead (magyar cím ugyanez)

Kazuo Ishiguro Klara and the Sun (magyar cím: Klara és a nap)

Négy nagyon különböző történet, de mindegyiket élvezettel olvastam! Jól megírt, elgondolkodtató könyvek, amelyeket nehéz volt letenni. Az igazság az, hogy szinte az összes könyvet érdemesnek tartom elolvasásra, amit a fenti fotókon láttok, de ha nagyon-nagyon választanom kellene, talán ezek lennének a top 5-ben. Ha pedig érdekel, hogyan olvashatsz te is akár 50 könyvet egy évben, itt írtam róla bővebben. 

Similar Posts