Hogyan olvastam el 7 könyvet egy hónap alatt?
…és 5 tipp, ami neked is segíthet
Voltak idők, amikor heti egy könyvet olvastam el és év végén, ha csak egy pillanat erejéig is, de büszkén pózoltam a majd’ hatvan kötetből álló stápli mellett. Aztán valami megváltozott és a 2023-as évet jóval alacsonyabb számmal zártam. Mi történt? Ha őszinte vagyok ez: nem voltam elég tudatos. A kezemhez ragadt a telefonom, kifogásokat kerestem, hogy fáradt vagyok, hogy megérdemlem a könnyebbik utat (aka Netflix), hogy este már amúgy sem tudnék fókuszálni blablabla. Nem szoktam újévi fogadalmakat tenni, erre sem tekintek úgy, mégis, Szilveszter este megfogadtam, hogy 2024-ben visszatérek a régi rutinomhoz. Mert az olvasás érték, az olvasás formál és nem helyettesíti még a világ legizgalmasabb sorozata sem.
Egy hónap telt el és a januárt 7 kiolvasott könyvvel zártam. Ha te is szeretnél többet olvasni, ráadásul úgy, hogy ne nyűgnek és kötelező feladatnak éld meg, megmutatom, hogy nekem mi segített:
1. Az „idő konfetti” és annak okos használata
A time confetti (azaz idő konfetti) fogalom Brigid Schulte-tól származik, aki a nap folyamán elszórt rövid időintervallumokat – perceket, pillanatokat – érti alatta. Hadd kérdezzek valamit: ha van öt szabad perced, általában mivel töltöd ki? Tippelhetek? Gyorsan felnézel az instára vagy tiktokra, esetleg valamelyik hírportálba görgetsz bele: mindenesetre jó eséllyel telefont ragadsz. Én is hajlamos voltam így tenni, ám amikor rájöttem, hogy kevesebbet olvasok, mint régen, eldöntöttem, hogy okosabban szeretném használni az idő konfettiket. Ezért január hónapban, amikor volt tíz percem két konzultáció közt, könyvet ragadtam. Ha vizet forraltam a teához, a konyhapultnak dőlve olvastam. Amikor pedig orvosi rendelőben ültem, a lapozásom törte meg a váró csendjét. A nap végén pedig összeadogattam ezeket az apró szüneteket és minimum egy extra óra olvasást tettek ki. Ami sok.
2. Nem mindegy, mit olvasunk – válasszunk jó könyveket!
Hannah Anderson írónő mondta egyszer, hogy a rossz könyveket nem kötelező végigolvasni. Mennyire igaz…és nehéz! Mert a könyv nincs ingyen, ezért úgy érezzük, ha már egyszer megvettük, muszáj elolvasnunk. Arról nem beszélve, ha esetleg áldoztunk rá 50 oldalnyi időt, akkor nem adhatjuk fel csak úgy. A válasz viszont az, hogy de. Sokkal többet fogunk olvasni, ha valóban leköt a könyv, amit a kezünkben tartunk. Nekem rengeteget segít a goodreads nevű oldal, ahol mielőtt bármit is vásárolnék, megnézem, hogy mások hogyan vélekedtek a könyvről. Miért dicsérték? Mi az, amit kritizáltak benne? Mennyi visszajelzés érkezett rá? Az évek alatt szerencsére nagyon ritkán lőttem mellé és ezt főleg ennek a kis praktikának köszönhetem.
3. Reggeli rövid olvasmány
Volt egy könyv, amit január elején direkt azzal a céllal kezdtem el, hogy reggelente adjon egy kis gondolkodnivalót. Nem akartam gyorsan végigrohanni rajta, sőt, inkább arra törekedtem, hogy apránként haladjak: mindig csak pár oldalt a kávé mellé, hogy a hónap végére szépen lassan be tudjam fejezni. Így gyakorlatilag észrevétlenül, minimális és mégis maximális odafigyeléssel sikerült 30 nap alatt plusz egy könyvet elolvasnom. Ha olvasásról van szó, nem csak az a jó metódus, hogy a kanapéhoz szögezve ülünk órákon át, különösen, mivel sokunknak nem is lenne ideje rá.
4. Egy ilyen, egy olyan
Ami szintén segített felpörgetni az olvasási rutinomat, az az, hogy minimum két könyvet olvastam egyszerre és ezeket váltogattam: egy lightosabbat és egy komolyat. Így januárban terítékre került true crime, apologetika, életrajz, teológia… nem unatkoztam. Ha az egyikben elfáradtam szellemileg, váltottam a másikra, így mindig haladni tudtam valamelyikkel.
5. Viszlát Stars Hollow (na jó, nem)
A telefon mellett a másik olyan tevékenység, ami szerintem a legtöbb időt el tudja venni az olvasástól, az a sorozatnézés. Nem leszek álszent, a nap végén kevés jobb dolog van annál, mint befeküdni az ágyba és nézni egy epizódot, én is szeretek így tenni. De talán épp ez a kulcs: hogy elég lenne egy rész. Nem biztos, hogy órákon át szükséges filmeznem. Úgyhogy beáldoztam Stars Hollow-t és társait és januárban a könyveim mellett döntöttem. Nem bántam meg.