A jó titkok pszichológiája
A megosztott öröm dupla öröm, tartja a mondás, ezért nem csoda, hogy a pozitív történéseket általában sietünk megosztani a környezetünkkel is. Friss kutatások szerint azonban előfordul, hogy éppen az eltitkolt jó hír az, ami feltölt.
A közösségi média korában alig maradtak titkaink. Míg a felhasználókat egykor jogosan érte kritika, amiért kizárólag az életük pozitív részeit tárták a nyilvánosság elé, ma már a többség ugyanúgy beszámol a fájdalmairól, kudarcairól is. 2024-ben az Instagram nem csupán egzotikus nyaralások, ínycsiklandó ételek és tökéletes családi fotók gyűjtőhelye, hanem az a platform is, ahol őszintén vallunk mindarról, ami nem működik az életünkben.
Továbbmegyek: nehézségeink és küzdelmeink kendőzetlen megosztása a hitelesség fokmérőjévé vált, ezért kevés olyan dolog maradt, amiről valóban hallgatunk, és azok is zömében a szégyenhez kötődnek. Mert amíg a szégyen megszűnik, ha felfedjük a kiváltó okát, a jó dolgokkal kapcsolatban néha érdemes lehet csendben maradni. Legalábbis ezt mutatják a legfrissebb kutatások.
A sötét titkok hatása a mentális egészségünkre
Aki őrzött már valaha olyan titkot, amiről semmiképp sem szerette volna, hogy kiderüljön, az pontosan tudja, mennyi mentális energiát képes felemészteni a titkolás, hallgatás. Fárasztó folyamatosan arra figyelni, hogy mit mondunk, hogyan fogalmazunk, kivel mennyit osztunk meg. Emberi kapcsolatainkra is súlyos teherként nehezedik, amikor sötét titkot hordozunk, különösen, ha az adott információ másokat is érint. Például amikor a család egyik tagja hallgat el olyan dolgot, ami fontos lenne. A titkot a szégyen mellett erős bűntudat kísérheti azokban az esetekben, amikor felelősnek érezzük magunkat a történtekért, de táplálhatja azzal kapcsolatos szorongás is, hogy a kitudódása megnehezítené szeretteink életét.
Fontos, hogy minderről tudjunk beszélni valakivel, akiben valóban megbízunk. Amikor ugyanis a hallgatás mellett döntünk, elvágjuk magunkat attól a lehetőségtől, hogy mások segítő kezet nyújtsanak, megvigasztaljanak vagy egyszerűen csak megnyugtassanak, hogy semmivel sem lettünk kevesebbek a szemükben.
Van az a titkolózás, ami hasznos
Sir Nicholas Wintonról még a felesége sem sejtette, mekkora titkot őrzött hosszú évtizedeken keresztül. Grete a padláson kutatva véletlenül akadt rá egy jegyzetfüzetre, ami több száz, számára ismeretlen nevet és fényképet tartalmazott. Így derült ki, hogy a férje majdnem 700 zsidó gyermeket mentett meg a holokauszt idején, ám erről akkor sem beszélt senkinek, amikor már következmények nélkül megtehette volna.
A cikk a Képmás online felületén jelent meg. Kattints a linkre, ha érdekel a folytatás.
Borítókép: Sai De Silva – Unsplash